Kategorie Bloga

Kategorie

Czarny Bez – bez tajemnic, syrop z kwiatów a z owoców sok

Czarny Bez – bez tajemnic, syrop z kwiatów a z owoców sok
Syrop z kwiatów czarnego bzu i sok z czarnego bzu - Czarny bez bez tajemnic Maj to jeden z miesięcy wiosennych, kiedy przyroda eksploduje rozkwitającymi kwiatami. Spotykamy je na każdym kroku – idąc na spacer, jadąc rowerem przez las, łąkę czy spacerując po parku. Na jedne z tych kwiatów warto zwrócić szczególną uwagę. To białe baldachimy malutkich kwiatuszków usytuowane na wysokich krzewach. Są to kwiaty czarnego bzu (łac. Sambucus nigra L.) zw

Syrop z kwiatów czarnego bzu i sok z czarnego bzu - Czarny bez bez tajemnic Maj to jeden z miesięcy wiosennych, kiedy przyroda eksploduje rozkwitającymi kwiatami. Spotykamy je na każdym kroku – idąc na spacer, jadąc rowerem przez las, łąkę czy spacerując po parku. Na jedne z tych kwiatów warto zwrócić szczególną uwagę. To białe baldachimy malutkich kwiatuszków usytuowane na wysokich krzewach. Są to kwiaty czarnego bzu (łac. Sambucus nigra L.) zwanego także dzikim bzem lub bzem lekarskim. Bez czarny należy do rodziny przewiertnicowatych podobnie jak niegdyś należąca do tej rodziny Kalina koralowa (Viburnum opulus L.) . Te niewielkie, pachnące słodko, dość intensywnie i mdło kryją w sobie całe bogactwo mikroelementów, które, po odpowiednim przygotowaniu, w okresie jesienno-zimowym mogą służyć nam jako specyfik wspomagający przy przeziębieniu, wzmacnianiu odporności, gorączce, kaszlu i wielu innych dolegliwościach.  

Kwiaty czarnego bzu

Już Indianie zamieszkujący Amerykę Północną wykorzystywali kwiaty tego krzewu przy łagodzeniu przeziębienia i niektórych chorób skórnych. Ziołolecznictwo wykazuje także, iż picie herbatki z czarnego bzu ma lepsze właściwości kojenia przeziębień, niż znana wszystkim i popularna lipa. Na dowód tego należy zaznaczyć, iż kwiaty czarnego bzu mają działanie przeciwgorączkowe, napotne, wykrztuśne, przeciwwirusowe, moczopędne oraz oczyszczające organizm z toksyn. Dzieje się tak za sprawą zawartych w nich soli mineralnych, flawonoidów, kwasów organicznych i fenolowych oraz garbników, steroli i witamin. Picie naparów z kwiatów czarnego bzu wpływa korzystnie także na choroby reumatyczne czy stany zapalne dróg oddechowych.

Jak przygotować syrop z kwiatów czarnego bzu

Czarny bez kwitnie w od okresie od maja do czerwca. Wtedy też trzeba zdążyć ze zbiorem tych białych baldachimów, aby przygotować z niego zdrowotny syrop lub ususzyć kwiaty na herbatkę. Najlepiej zbierać je w ciepły słoneczny dzień, kiedy są rozkwitnięte, ale trzeba uważać, aby nie były brązowe – mogą być wtedy zgniłe lub przekwitnięte. Znajdziemy je na obrzeżu zarośli lasów nieużytków a jak już kwitną rzucają się w oczy z daleka wielkimi baldachami. Po zbiorze baldachy należy rozłożyć je w ciemnym miejscu (muszą wyjść z nich robaki). Warto pamiętać, aby nie suszyć ich na słońcu, gdyż wtedy tracą swoje właściwości lecznicze. Do przygotowania syropu lub po prostu wysuszenia zbioru na herbatkę wystarczą nam same kwiaty, dlatego należy obciąć łodygi. Kwiaty zostawiamy do całkowitego wyschnięcia i dopiero potem wkładamy do papierowej torebki czy słoika, i zostawiamy na jesień i zimę, kiedy to dopadnie nas przeziębienie. Nieco inaczej postępuje się przy produkcji syropu. Po 2-3 godzinach zabieramy je z zacienionego miejsca i wkładamy do dużego garnka (ok. 40-50 baldachimów zalewamy dwoma litrami wody, ważne, aby były całkowicie przykryte). Tak przygotowaną miksturę zostawiamy na całą noc. Następnie stawiamy na ogniu, czekamy, aż się zagotuje i dodajemy kilogram cukru oraz kilka plasterków cytryny dla lepszego smaku syropu. Ostatnim etapem jest przecedzenie syropu i wlanie go do butelek lub słoików, zapasteryzowanie i pozostawienie w ciemnym i chłodnym miejscu.  

Owoce czarnego bzu

Owoce czarnego bzu mają już nieco inne działanie i składniki, niż kwiaty. Dojrzały owoc ma kolor czarnofioletowy i jest bogaty w witaminę C i A, a także w żelazo, sód, potas i wapń czy kwasy owocowe. Dzięki zawartym w sobie antocyjanom ma dość mocne właściwości antyoksydacyjne. Ponadto działa przeciwwirusowo, przeciwbólowo, moczopędnie oraz reguluje trawienie poprzez działanie przeczyszczające. Warto go więc spożywać przy zaparciach, biegunkach, wzdęciach czy anemii, a także w przypadku przeziębienia lub chorób wirusowych. Działa uodporniająco i powoduje szybkie wydalenie toksyn z organizmu. Należy jednak mieć na uwadze że spożywanie owoców powinno być ograniczone, gdyż pestki w żołądku mogą być żródłem kwasu cyjanowodorowego.  

Jak przygotować sok z owoców czarnego bzu

Na owoce czarnego bzu musimy trochę poczekać. Dojrzewają bowiem na przełomie sierpnia i września. Wtedy to musimy ponownie wybrać się na wyprawę i przynieść takie ilości owoców, jakie będą nam potrzebne do przygotowania soku. Krzewy bzu rosnące dziko najlepiej szukajmy na obrzeżach lasów i kęp zarośli. Często porastają szerokie miedze w polach. Najlepsze proporcje na smaczny eliksir to: kilogram owoców, pół kilograma cukru i ok. 100 ml wody. Owoce najlepiej od razu po zbiorze (w dzień słoneczny, ale najlepiej po deszczowym) należy obrać z gałązek, umyć dokładnie, zalać wodą, dodać cukier i podgrzać do temperatury ok 80 stopni pod przykryciem tak długo, aż puszczą sok. Nie należy soku zagotowywać, lecz najlepiej utrzymać temperaturę przez około 30 min. Gotowy sok przecedzamy do butelek lub słoików i zostawiamy do wystygnięcia. Dobrze jest go zapasteryzować, albo poprostu po wlaniu tak zagrzanego soku do butelek czy słoików poprostu obrócić je do góry dnem aby się zassały. Należy pamiętać, aby odrzucić owoce niedojrzałe, gdyż zawierają one trujące składniki, które mogą spowodować zatrucie pokarmowe.  

Czy czarny bez jest trujący?

Niestety panuje przekonanie, iż czarny bez jest trujący i z tego powodu wielu ludzi nie docenia tej rośliny i nie potrafi czerpać z jej prozdrowotnych właściwości. Czarny bez owszem zawiera substancje trujące takie jak: sambunigryna i sambucydyna, które są glikozydami cyjanogennymi w większych ilościach trujących dla ludzi. Występują one w każdej części świeżego czarnego bzu (oprócz kwiatów), jednak bardzo łatwo się ich pozbyć poprzez obróbkę termiczną. Sok czy syrop zrobiony na ciepło nie będzie ich już posiadał. Ważne, aby nie spożywać surowych owoców, a w szczególności tych niedojrzałych. W razie zatrucia należy niezwłocznie udać się do lekarza, a objawami mogą być nudności, wymioty, osłabienie, ból głowy i jej zawroty czy biegunka lub zaburzenia oddychania.

Gotowy syrop i sok z owoców czarnego bzu– gdzie najlepiej kupić

Alternatywą do samodzielnego zbioru i przygotowania syropu lub soku mogą być gotowe specyfiki. Najlepiej kupić je w aptece lub w dobrym sklepie ze zdrową żywnością czy zielarskim. Na rynku dostępne są soki z czarnego bzu, syropy z kwiatówsuszone kwiatyowoce na wywar czy kapsułki i syropy zawierające w sobie czarny bez. Preparaty te są umiarkowanie drogie, a niektóre nawet dość tanie, ale jeśli tyko mamy chwilę czasu najlepiej zrobić prozdrowotny sok czy syrop własnymi rękami. My osobiście korzystamy z gotowego BIO soku z czarnego bzu firmy VIANDS. Jest to produkt warty rekomendacji. W momencie kiedy czujemy że nadchodzi infekcja i zaczynamy się czuć gorzej, czy pojawia się stan podgorączkowy ( wtedy najwyższa jest skuteczność ograniczania rozwoju infekcji) co 3 godziny pijemy czysty sok z czarnego bzu (ok 40ml) bierzemy po 2 gramy witaminy C i cynk organiczny w kapsułkach 2 razy dziennie po 15mg. Zestaw taki działa cuda. Syrop z kwiatów czarnego bzu też można dostać gotowy od takich firm jak Nasze Domowe i Premium Rosa.

CIEKAWOSTKA

Uszak Bzowy to specyficzny dość często spotykany grzyb porastający głównie pnie uschniętych obumarłych krzewów czarnego bzu. Mało osób wie że grzyb ten jest do używany w kuchni chińskiej i znany jako grzyb Mun. Tak więc możemy je spotkać w gotowych potrawach chińskich jako brązowe leko gumowate kawałeczki dodające potrawie jeszcze więcej chińskości. Chińczycy przypisują im pewne lecznicze właściwości. Napeno zbierając owoce lub kwiaty czarnego bzu natknęliście się na te specyficzne brązowae uszy judaszowe na pniach ale z pewnością nie wzbudziły one waszego zainteresowania-a może warto się nimi zainteresować?

Udostępnij Znajomym :

Dodaj odpowiedź

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie opublikowany)
   WWW: (adres strony http://)
* Komentarz:
Kod obrazka