Kategorie Bloga

Kategorie

Dokarmiamy zimą ptaki z MojaNatura.pl - czyli JAK ZROBIĆ KARMNIK Z BUTELKI PET

Dokarmiamy zimą ptaki z  MojaNatura.pl  -  czyli JAK ZROBIĆ KARMNIK  Z  BUTELKI PET
Pokażemy Wam jak szybko i skutecznie wykonać karmnik dla ptaków z butelki PET i podstawki pod doniczkę. My od kilku lat wieszamy takie właśnie karmniki wokół domu i w naszym lesie. Ptaki szybko przyzwyczajają się do jego lokalizacji i potrafią zlatywać się z całej okolicy na posiłek. Zresztą zobaczycie sami

Potrzebujemy

1.Butelkę PET po napoju, najlepiej jak największą 2-2,5 litra. Można też użyć takiej większej 5l, ale są pewne utrudnienia z nią związane.

2.Podstawkę pod doniczkę plastikową o średnicy ok 20 cm lub trochę więcej

3.Drut 3mm ok 60 cm

4.Wkręt do metalu czarny 3,5 cm

5.Podkładka pasująca do wkręta

6.Śrubokręt krzyżakowy

7.Kombinerki

8.Ostry nóż

9.Dwa gwoździe

10.Młotek

Wykonanie jest banalnie proste.

1. W butelce obcinamy co drugą wypustkę z tych występujących na spodzie butelek PET - najlepiej 3-4 wypustki jak na zdjęciu. Będą tędy wypadały ziarenka na podstawkę. Tylko uważajcie aby nie obciąć zbyt dużo, najlepiej maksymalnie ok 1 cm szerokości powinien mieć taki otwór.

2. Podstawkę przykręcamy od dołu do butelki używając podkładki, aby dobrze się trzymała. Można też wywiercić w niej 2-3 niewielkie dziurki aby odpłynęła ewentualnie zbierająca się woda.

3. Wokół kołnierza na górze butelki okręcamy drut (2 pełne obroty) a na końcówkach drutu wyginamy oczka do zaczepienia na gwoździach. Dobrze jest go tak zgiąć, aby butelka obracała się w drucie z lekkim oporem, i nie była zbyt luźna. Można uderzyć młotkiem z boku lub ścisnąć kombinerkami.

Karmnik gotowy!

4. Przygotowujemy mieszankę ziaren.

Nasza sprawdzona mieszanka:

  • 4 kg słonecznik czarny paszowy (jak najdrobniejszy)
  • 1 kg słonecznik czarny zmielony (w jakimkolwiek młynku lub rozbity w moździerzu)
  • 1 kg siemienia lnianego
  • 0,5 kg ziarna orkiszu lub pszenicy
  • 1 kg ziarna konopi

5. Składniki mieszamy w dużym wiadrze dokładnie. Przy wsypywaniu trzeba je mieszać, aby się nie rozwarstwiały.

6. Powoli i stopniowo wsypujemy mieszankę do butelki przez odkręconą zakrętkę z użyciem lejka. Musicie dobrać odpowiednio duży lejek, aby ziarenka się nie zablokowały lub dorobić lejek z tektury.Tak wysypują się nasionka przez wycięte w dole butelki otworki - odbywa się to stopniowo w miarę wyjadania ziaren przez ptaki.

7. Zawieszamy karmnik na drzewie lub innym elemencie drewnianym przy użyciu metalowego drutu (unikajmy wieszania karmnika na sznurku, ponieważ nie będzie stabilny i będzie się obracał). Pamiętajcie aby umieszczać karmnik blisko skupienia krzewów/krzaków bo w nich ptaki czują się pewnie, grupują się i są w stanie uciec przed innymi drapieżnikami. Ponadto jest im łatwiej z różnych stron dolatywać do pokarmu.

Efekt Waszej pracy będzie Was cieszył mnóstwem gości w karmniku, a Waszą rolą będzie regularne jego uzupełnianie. Musicie tylko pamiętać aby poza mieszanką zabierać ze sobą lejek ułatwiający napełnianie karmnika. :-)

ZOBACZCIE CO SIĘ DZIEJE już po krótkim czasie od zawieszenia

A teraz prośba do Was.

UDOSTĘPNIJCIE naszego posta, aby dokarmianie ptaków zimą tą skuteczną i wygodną metodą stało się popularne i powszechne.

Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki PET. To proste niedrogie i przede wszystkim bardzo skuteczne.

Udostępnij Znajomym :

Dodaj odpowiedź

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie opublikowany)
   WWW: (adres strony http://)
* Komentarz:
Kod obrazka