Kategorie Bloga

Kategorie

Nopal proszek z kaktusa – co to jest i do czego ?

Nopal proszek z kaktusa – co to jest i do czego ?
Obecnie na rynku medycznym i suplementów diety spotykamy się z wieloma preparatami na odchudzanie. Niektóre z nich to preparaty czysto chemiczne, ale bardzo wiele jest środkami pochodzenia naturalnego. Są to często wyciągi i ekstrakty z roślin, wyizolowane substancje aktywne roślinne, sproszkowane i wysuszone części roślin zamknięte w kapsułkach lub w formie proszku.

Suplementy wspomagające odchudzanie pochodzenia naturalnego mogą być skuteczne, ale zazwyczaj są stosunkowo bezpieczne. Jednak niemal wszystkie substancje tak syntetyczne jak i naturalne mogą być używane w niewielkich dopuszczonych i podawanych przez producenta ilościach. Jak wiadomo wszystko w zbyt dużej ilości szkodzi. Przykładem rośliny stosowanej przy redukcji wagi jest kaktus, zwany także jako Nopal.

Czym jest Nopal?

Nopal (z łac. Opuntia ficusus indica) jest kaktusem występującym na pustyniach Ameryki Środkowej i Południowej, Australii czy Afryki Południowej. Kaktus ten należy do gatunku Opuntia, i znany jest dzięki zawartości wielu cennych składników odżywczych, witamin i minerałów. Do najważniejszych z nich należą witaminy PP, C, A oraz B1 i B2, a także składniki mineralne tj. magnez, potas, wapń, krzem, sód, glin, mangan i żelazo. Posiada on także w swoim składzie wiele cennych aminokwasów, cukry proste i złożone, naturalne pektyny, oraz duże ilości błonnika. Ten ostatni występujący w Nopalu jest niezwykle ważny, gdyż jego rodzaj nie powoduje istotnego zwiększenia kalorycznego posiłku, bo składa się z błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego w wodzie. Opinie na temat oddziaływania błonnika zawartego w Nopalu można znaleźć na forum o zdrowej żywności: Jem co dobre.

Nopal w sproszkowanej formie uzyskał nawet III miejsce na międzynarodowych targach Diabetica Expo 2013 w kategorii „Naturalny suplement diety”.

Postacie Nopalu

Nopal może występować, jako suplement diety w postaci proszku – jest to jego wysuszona i odpowiednio sproszkowana łodyga kaktusa, który to proszek należy spożywać dwa razy dziennie 15 minut przed posiłkiem, zalewając szklanką wody 2 miarki preparatu. Inną formą jego przyjmowania może być dodawanie proszku do jogurtów, soków lub potraw. Ważne, aby podczas kuracji pić sporą ilość wody (ok. 6-8 szklanek dziennie). Nopal w kapsułkach to inna, wygodna forma, tego specyfiku. Przyjmować należy je po posiłku raz dziennie lub po dwie kapsułki dziennie 30 minut przed posiłkiem – w zależności od rodzaju preparatu, jaki zakupimy. Jednak forma proszku jest zdecydowanie tańsza i nie zawiera otoczki kapsułki ani niepotrzebnych dodatków.

Właściwości i zastosowanie Nopalu

Do głównych właściwości tego kaktusa należy wspomaganie oczyszczania organizmu poprzez pomoc w trawieniu i wypróżnianiu, co powoduje duża ilość błonnika w nim zawarta. Bardzo dobrze Nopal wpływa na metabolizm tłuszczów, zmieniając ilość złego cholesterolu (LDL), a podnosząc ilość dobrego (HDL). Dzięki tym właściwościom przyczynia się do szybszego odchudzania i spadku wagi. Ponadto jego przyjmowanie pomaga przy zaburzeniach pracy układu pokarmowego i sercowego, przyczynia się do podniesienia energii oraz kontrolowania poziomu glukozy we krwi. Poprzez absorpcję wody z komórek, pomaga w redukcji cellulitu, oczyszcza organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Chroni także i wspomaga naturalną odporność organizmu. Spożywanie błonnika z Opuncji zmniejsza ochotę na podjadanie przez co może istotnie ograniczyć podaż kalorii w diecie.

Czy Nopal jest bezpieczny?

Nopal jest bezpieczny dla zdrowia, ale oczywiście w przypadku właściwego jego stosowania. Zbyt duża dawka tego suplementu może nam zaszkodzić, a nie pomóc. Dlatego należy przestrzegać zalecanych dziennych ilości spożycia. Bezpieczny jest on dla osób dorosłych, z wyjątkiem kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nopal w proszku spożywa się w ilości około 10 gr wymieszane w szklance z wodą dwa razy dziennie najlepiej przed posiłkiem. Najlepsze pory spożycia to rano przed śniadaniem i wieczór przed kolacją. Spożywamy na 15 minut przed posiłkiem. Doskonale sprawdza się też jego dodawanie do potraw takich jak jogurty i koktaile w takiej samej ilości. Ten specyficzny błonnik z kaktusa może znaleźć swoje miejsce jako dodatek w naszej diecie.

Gdzie kupić Nopal?

Najlepiej kupić Nopal w sklepach ze zdrową żywnością lub z suplementami diety. Mogą to być zarówno sklepy stacjonarne jak i internetowe. Zwracajmy jednak uwagę na producenta, zawartość oraz sposób dawkowania. Cena proszku waha się w granicach 25-50 zł w zależności od gramatury i jakości, natomiast kapsułki to wydatek rzędu 24-70 zł. Bywa opisywany jako Nopal poudre lub Nopal powder.

Nopal z Maroko można kupić na przykład TUTAJ

Skąd pochodzi oryginalny Nopal ?

Nopal geograficzne przede wszystkim pochodzi z Meksyku, ale występuje i jest uprawiany w wielu krajach o ciepłym klimacie. Występuje między innymi w Maroko i północnej Afryce. Czyli może on pochodzić z wielu krajów o ciepłym klimacie.

Udostępnij Znajomym :

Dodaj odpowiedź

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie opublikowany)
   WWW: (adres strony http://)
* Komentarz:
Kod obrazka