Kategorie Bloga

Kategorie

PEKTYNA DO DŻEMÓW łatwy i szybki sposób na domowe przetwory

PEKTYNA DO DŻEMÓW łatwy i szybki sposób na domowe przetwory
Właśnie startuje Sezon na przetwory. Niebawem zaczną się pojawiać owoce wszelakie, Truskawki, jagody, maliny, agresty, porzeczki, wiśnie i w końcu śliwy. Nie należy zapominać oczywiście o ogórkach i ich kiszonej wersji oraz pomidorach i przecierach z nich właśnie.

PEKTYNA DO DŻEMÓW łatwy i szybki sposób na domowe przetwory

Właśnie startuje Sezon na przetwory. Niebawem zaczną się pojawiać owoce wszelakie, Truskawki, jagody, maliny, agresty, porzeczki, wiśnie i w końcu śliwy. Nie należy zapominać oczywiście o ogórkach i ich kiszonej wersji oraz pomidorach i przecierach z nich właśnie. Niestety ceny owoców w tym roku nie napawają optymizmem, jednak widząc jak dużo pada deszczu można mieć nadzieję że ceny w sezonie wrócą do normalności. Ponadto wielu z nas ma działki rodzinę na wsi i często trafiają nam się gratisowe owoce które najlepiej szybko i skutecznie w pysznej formie uwięzić w słoikach :-)

Chyba najbardziej znaną metodą na przetwory z owoców są dżemy i konfitury wszelakie. Wiele jest na nie przepisów jednak ja preferuję ten który daje efekt szybko i zadowalająco. Możemy zrobić je według własnego uznania bardziej lub mniej słodkie czy też zastosować zdrowsze zamienniki cukru takie jak cukier trzcinowy czy też ksylitol lub nawet erytrytol.

Można kupić je w sklepie MojaNatura.pl

Szereg przepisów na dżemy czy konfitury jesteśmy w stanie znaleźć w sieci wpisując do naszej przeglądarki powiedzmy hasło: "przepisy na domowe konfitury". Receptur jest wiele, jednak niektóre z nich mogą pozostawiać wiele do życzenia, w szczególności te, które bazują na produktach typu cukier żelujący.

Cukier żelujący pomimo swojej powszechnej dostępności w dużych sklepach spożywczych i marketach rozwiązaniem idealnym nie jest. W przypadku popularnych produktów takich jak różnego rodzaju żelofiksy, czy cukry żelujące minimalna ilość cukru którą należy dodać na kilogram owoców może wynosić nawet w granicach 350 gramów, co w konsekwencji daje nam całkiem spory kopiec cukru. PEKTYNA natomiast daje możliwość zżelowania bez używania cukru. Pomijając już kwestię cukru nie należy zapominać o tym, że w zasadzie prawie wszystkie cukry żelujące czy żelofiksy 3:1 i 2:1 zawierają w swoim składzie dodatkowe substancje konserwujące takie jak kwas sorbowy czy sorbinian potasu co dalej zbliża takie "domowe przetwory" do ich sklepowych odpowiedników. A my chcemy mieć nasz własny bez chemii dżemik :-)

Drugą niegdyś dosyć popularną metodą sporządzania domowych przetworów bez wykorzystania wcześniej wymienionych dodatków jest długie gotowanie owoców na wolnym ogniu. Kluczowa tutaj jest właśnie "długie" ponieważ proces ten może trwać nawet po kilka dni, po którym należy zlać sok puszczony przez owoce. O ile ta metoda wydaje się być lepszą od wykorzystywania różnego rodzaju cukrów żelujących nie jest ona też idealna. Długotrwałe gotowanie tej samej partii owoców może skutecznie pozbawić je jakichkolwiek wartości odżywczych, których tak często poszukujemy w owocach, nie wszyscy również mają na tyle czasu by w taki sposób przygotowywać konfiturki. Można by rzec do trzech razy sztuka, ponieważ ta metoda może okazać się najlepsza dla wielu. W porównaniu do jej poprzedniczek jest ona łatwa, szybka i przyjemna. I daje więcej możliwości pozostawiając nasze przetwory jak najbardziej naturalnymi.

Z pomocą przychodzi nam naturalna substancja z owoców właśnie czyli pektyna.

Pektyny to związki poli oraz oligosacharydów (węglowodanów), które stanową budulec roślinnych ścian komórkowych, a dla nas z punktu widzenia dietetyki stanowi frakcję błonnika. Charakterystyczną cechą pektyny owocowej jest to, że posiada ona naturalne zdolności do tworzenia żeli i galaretek w kwaśnym środowisku, i to właśnie ta cecha pozwoli nam przygotować przepyszne domowe konfitury. Nie powinno być również problemu z dostępnością pektyny w sklepach, szczególnie w kluczowym – letnim okresie, kiedy przyrządza się najwięcej konfitur. Jest spora szansa że uda Wam się znaleźć pektynę w najbliższym sklepie zielarskim lub ze zdrową żywnością, gdyby jednak tak się nie stało polecam zajrzeć do sklepów internetowych lub na allegro, gdzie można dostać ją bez problemu. Średnie ceny pektyny oscylują w granicy 5,50-5,80 zł za saszetkę 30 g, która powinna wystarczyć nam na 2 kilogramy owoców jest poręczna i łatwo się ją dawkuje, większe opakowania natomiast to wydatek proporcjonalnie większy. Niestety ceny wzrosły z powodu podniesienia stawki VAT na pektynę dokładnie 01.07.20020r.

Przy wyborze pektyny warto zwrócić uwagę na to czy jest to pektyna amidowana, czyli taka, która na poziomie chemicznym zawiera mniejszą ilość grup metylowych, co pozwala takiej pektynie na żelowanie w szerszym zakresie pH.

Mówiąc wprost pektyna amidowana pozwoli żelować dżemy z mniejszą ilością cukru lub nawet z zamiennikami cukru. Jest ona w Polsce pozyskiwana ze skórek jabłek na przykład po wytłoczeniu soku jabłkowego i bywa też nazywana pektyną jabłkową.

W tym miejscu warto również nadmienić, że do naszych domowych przetworów i dżemów z powodzeniem możemy wykorzystywać również zdrowe zamienniki cukru o niższym Indeksie glikemicznym takie jak na przykład cukier brzozowy. Ksylitol jest powszechnie wykorzystywanym w przemyśle spożywczym zamiennikiem cukru, a jego cechą charakterystyczną jest fakt iż posiada on znacznie niższy indeks glikemiczny niż glukoza czy sacharoza. Xylitol polecany jest również dla diabetyków, przede wszystkim dlatego iż w jego metabolizowaniu zużywane są tylko niewielkie ilości insuliny. Agencja Żywności i Leków (FDA) ze swoją siedzibą Silver Spring w stanie Maryland określiła ksylitol jako substancję słodzącą nie powodującą próchnicy zębów. Paradoksalnie spożywanie ksylitolu może również przyczyniać się do likwidacji płytki nazębnej, przez co możemy zauważyć ten związek jako składnik niektórych ziołowych past do mycia zębów. Jeśli jednak nie odpowiada nam do końca odrobinę inny smak ksylitolu z powodzeniem można do takich przetworów wybrać cukier brązowy czyli trzcinowy który charakteryzuje się większą zawartością naturalnych cennych substancji odżywczych względem swojego białego rafinowanego odpowiednika.

UWAGA cenna przebadana informacja od producenta: Używając ksylitolu należy użyć około 10% więcej pektyny lub około 10% mniej owoców na jedno opakowanie.

Bardzo dobrym i skutecznym rozwiązaniem pozwalającym obniżyć INDEKS GLIKEMICZNY domowego dżemu jest zastosowanie 50% ksylitolu i na przykład 50% cukru czy też cukru trzcinowego.

W tym miejscu chciałabym podzielić się z Wami przepisem na dżem truskawkowy (może być analogicznie z innych kolejnych w dostępności owoców) który będziecie mogli przygotować przy pomocy pektyny oraz cukru brązowego.

Dżem Owocowy

Składniki:

- 2 kilogramy Owoców (Tu pozostawiam dowolność w wyborze)

- 0,6 kilograma cukru brązowego ( można dobrać indywidualnie mniej lub więcej w zależności od rodzaju owoców i ich kwasowości). Można też zastosować na przykład mieszankę cukru trzcinowego i ksylitolu w równych proporcjach 0,3 kg cukru trzcinowego i 0,3 kg ksylitolu. To tylko nasza sugestia.

- 1 opakowanie Pektyny do Dżemów (30 g)

- pół szklanki wody

- 1 łyżeczka soku cytrynowego (użycie soku cytryny lub nawet kwasku cytrynowego obniża PH dżemu a co za tym idzie poprawia żelowanie)

Przygotowanie:

- Przygotować 2kg owoców (umyć odszypułkować lub wydrylować dobrze jest je po prostu rozgnieść lub trochę posiekać) oraz około 0,6 kg cukru.

- Do przygotowanych owoców wlać pół szklanki wody i zagotować

- Zawartość opakowania (30g pektyny) należy dokładnie wymieszać z jedną szklanką cukru (najlepiej w jakimś większym pojemniczku). Wsypać do gotujących się owoców i regularnie mieszać. Gotować 4-8 minut.

- UWAGA nie należy wsypywać pektyny samej do owoców bo się zbryli i nie wykorzystamy jej właściwie. Zawsze rozprowadzamy ją wcześniej w szklance cukru.

- Wsypać pozostałą ilość cukru i gotować do całkowitego rozpuszczenia.

- Dodać łyżeczkę soku cytrynowego. Dokładnie wymieszać.

- Zebrać pianę i rozlać w miarę gorący dżem do słoików. Zaleca się pasteryzować dżem przez 20 minut.

- Pamiętajcie o dokładnym umyciu słoików i stosowaniu nowych nakrętek, aby Wasza praca nie poszła na marne. Słoiki można z powodzeniem wyprażać też w piekarniku w temperaturze ok 120 stopni przez kilkanaście minut. Wkładajcie je zimne i dopiero włączajcie piekarnik aby nie popękały oraz uważajcie przy ich wyjmowaniu.

W przypadku zastąpienia owoców ich sokiem, z pomocą pektyny możemy przygotować pyszną galaretkę.

Co do samego procesu pasteryzacji zostawiam Wam wolną rękę. Tak przygotowane powidła możemy pasteryzować w gorącej wodzie lub w piekarniku, w zależności od preferencji.

W ogóle pasteryzowanie w piekarniku jest bardzo ciekawe i wygodne. Dopiero niedawno zaczęłam je stosować i jestem bardzo zadowolona. Po rozlaniu dżemu do słoików wstawiamy je do piekarnika ustawiając najlepiej na metalowych tackach piekarnika i pasteryzujemy w temperaturze ok 100-120 stopni przez 20 minut. Pozostawiamy piekarnik ze słoikami do wystygnięcia i pasteryzacja gotowa. Oczywiście jak jest dużo słoików w piekarniku można po wyłączeniu pasteryzowania go otworzyć aby szybciej wystygnął.

Cóż. Pozostaje życzyć dużo niedrogich lub też własnych owoców i czasu na ich przetwarzanie na zdrowe pyszne domowe produkty.

Udostępnij Znajomym :

Dodaj odpowiedź

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie opublikowany)
   WWW: (adres strony http://)
* Komentarz:
Kod obrazka