Kategorie Bloga

Kategorie

Sok z Brzozy jak pozyskać Oskołę i kiedy zbierać

Sok z Brzozy jak pozyskać Oskołę i kiedy zbierać
Dziś napiszę Wam coś praktycznego na temat soku z Brzozy, na który właśnie zaczyna się sezon. Możecie go szybko i skutecznie pozyskać, by następnie skorzystać z jego właściwości. Jedną z ich jest np. oczyszczenie organizmu.

Na co pomaga sok z brzozy ?

Sok z brzozy jest znany z dawnej fitoterapii. Można go zastosować zarówno na skórę jak i wewnętrznie do oczyszczania wiosennego krwi. W jego składzie przeważa woda, ale znajdują się tam także sole mineralne, witaminy, niektóre aminokwasy, cukry proste a także fenylokwasy. Okłady oraz przemywanie skóry sokiem z brzozy działa na nią bardzo korzystnie, poczynając od neutralizacji przebarwień, odżywienia, oczyszczenia a kończąc na niwelowaniu worków pod oczami. Sok z brzozy bardzo dobrze wpływa na gospodarkę wodną w organizmie. Ułatwia oddawanie moczu i wydalanie toksyn z organizmu. Dzięki zawartości ksylozy poprawia także wypróżnianie. Sok z brzozy to także bardzo dobry napój nawadniający (izotonik) ze względu na swoją osmotyczność i zawartość związków mineralnych, oraz cukrów w odpowiednich proporcjach. Nie doszukujmy się niesamowitych właściwości soku z brzozy bo to oczywiście często można o nim usłyszec.

Jak smakuje sok z Brzozy ?

Opinie na temat smaku soku z brzozy są różne. Według niektórych osób smakuje on jak zwykła lekko słodka woda, a według innych jest pyszny i nawet pachnie ziemiście. Według mnie sok z brzozy smakuje trochę różnie w różnych okresach jego pozyskiwania, i najlepszy jest na początku sezonu kiedy jest bardzo klarowny, jednak zawsze wyczuwa się w nim naturalne cukry i minerały. Z pewnością to jak smakuje sok z brzozy zależy też od środowiska w jakim rośnie drzewo, bo jak wiadomo mamy różne gleby i wody gruntowe, które są głównym elementem składu soku brzozowego.

Ile można wypić soku z brzozy ?

To często zadawane pytanie. W zasadzie niema wytycznych ani wiarygodnych opinii na ten temat. Wszystko w nadmiarze szkkodzi, tak więc wypicie 1-3 szklanek soku dziennie można uznać za normalne i bezpieczne, a wypicie 2 litrów to napewno przesada.

Kiedy i jak długo można zbierać Sok z brzozy ?

Sezon na oskołę trwa różnie w zależności od warunków pogodowych. Jeżeli tzw. Przedwiośnie się przeciąga i temperatura oscyluje w okolicach dosłownie kilku stopni czas pozyskiwania będzie dłuższy. Najgorzej jeżeli temperatura nagle wzrasta wówczas bezpowrotnie drzewo zmienia swój metabolizm i kończy się możliwość pozyskania soku. Przy teraźniejszych ciepłych zimach może sdarzyć się tak że sok z brzozy będzie płynął nawet w styczniu – wszystko zależy od średniej dobowej temperatury i przebiegu tej średniej temperatury w czasie a także od tego czy ziemia jest zamarznięta czy nie.

Jak przechowywać sok z brzozy?

Dobrze byłoby móc pozyskiwać dłużej brzozowy sok, jednak niestety jest to dobro naturalne bardzo sezonowe. Pozyskany na świeżo przechowujemy go w lodówce w temparaturze do 4 stopni Celsjusza w zasadzie do kilku dni. Jednak to krótki czas a inną dobrą metodą jego przechowywania bez utraty wartości jest zamrażanie w woreczkach w zamrażarce – jak wodę do drinków. Oczywiście zamrażarka także ma ograniczoną pojemnośc. Producenci soku z Brzozy tego który można kupić w sklepie zielarskim tacy jak Oleofarm sprzedają sok z brzozy pasteryzowany. Dzięki pasteryzacji jest on dostęny cały rok, a co jest paradoksem klienci zazwyczaj kupują go właśnie w okresie kiedy można pozyskiwać z natury. To zawsze zaskakuje. Myślę że zapsteryzowanie nie jest większym problemem, jednak osobiście traktuję sok z brzozy jak dobro sezonowe i pilnuję terminu kiedy się pojawia i kończy.

Jak zapasteryzować sok z brzozy?

Sok z brzozy umieszczamy w garnku na kuchni i zagrzewamy do temperatury około 80-90°C nie doprowadzamy do zagotowania. Taki zagrzany sok wlewamy się do zupełnie czystych słoików lub butelek i zakręcamy czystymi nowymi nakrętkami. Następnie należy je umieścić w garnku, zalać wodą do połowy wysokości a następnie ogrzewać na małym ogniu przez kilkanaście minut. Następnie wyciągamy i studzimy. Musicie wypraktykować pasteryzację ale znam osoby które przechowują tak zapasteryzowany sok ponad rok. Bez wątpienia kilkudniowa kuracja sokiem brzozowym przyniesie Wam podniesienie witalności, nawodni i oczyści organizm, a także wzbogaci o składniki tak przydatne przy wiosennym oczyszczeniu i zasileniu organizmu.

A teraz jak szybko i skutecznie pozyskać sok z brzozy.

Potrzebujecie:

– Brzozę – wystarczy jedno dość duże drzewo w Waszym ogrodzie, lub u sąsiada albo rolnika, który zezwoli Wam na jego okresowe wykorzystanie;

– Wkrętarkę – najlepiej akumulatorową z wiertłem do drewna o średnicy 10 a najlepiej 12 mm (ja jestem przeciwna metodzie nacinania pnia drzewa siekierą lub nożem i wbijania w niego metalowej rurki) bo to po pierwsze mocno uszkadza drzewo, a po drugie daje sok narażony na szereg zanieczyszczeń.

– 2 butelki – najlepiej 5-litrowe po wodzie (można kupić za ok 4 złote w markecie spożywczym – (wodę zużyjecie w kuchni lub podlejcie drzewo, a butelki użyjecie do zbierania soku). Mniejszych nie polecam, bo mogą być po prostu za małe i zbyt często będziecie musieli brzozę odwiedzać;

– Wężyk elastyczny – silikonowy lub z podobnego miękkiego materiału, najlepiej przezroczysty. Taki wężyk można kupić w sklepie ogrodniczym na metry (wystarczy pół metra) Wężyk ten powinien być trochę grubszy niż wiertło, którego użyjecie (wiertło 10 mm to wężyk 12 mm lub wiertło 12 to wężyk około 14 mm średnicy zewnętrznej). Jeżeli już macie brzozę i zgodę na jej wykorzystanie do zebrania soku od jej właściciela lub samego siebie można przystąpić do prac nad pozyskiwaniem soku.

1. Pień nawierca się w zasadzie poziomo lub minimalnie pod kątem ze spadkiem w dół, prostopadle do środka pnia, na głębokość najlepiej do połowy średnicy pnia (do rdzenia). Stąd dobierając wiertło, można poszukać dłuższego – takiego około 15-18 cm. Wysokość nawiercania dopasujecie do butelki do której będzie się on zbierał–powyżej góry podstawionej pod Brzozę butelki.

2. Nawiercamy ostrożnie, wyciągając i oczyszczając wiertło z wiór co 2 cm i stopniowo, aby wkrętarka sobie poradziła i wiertło nie zablokowało się w pniu zwłaszcza pod koniec nawiercania.

3. Jak już nawiercimy, próbujemy włożyć rurkę – jeżeli nie wchodzi, delikatnie rozwiercamy zewnętrzną część otworu (ruchami okrężnymi wkrętarki) aby powiększyć otwór. Na tyle, aby wężyk wcisnąć w nią – musi wejść ciasno na głębokość do 2-3 cm za korę i nie głębiej!! Wtedy sok popłynie najmocniej.

4. Sprawdzamy, czy zaczyna płynąć sok – powinien płynąć zdecydowanie, jeśli wszystko jest dobrze zrobione i jest już okres odpowiedni do pozyskiwania soku z brzozy.

5. Wciskamy rurkę w wywiercony otwór, tak aby ciasno się dopasowała. W jednej nakrętce butelki wiercimy tym samym wiertłem otwór i wciskamy w niego wężyk prowadzący od pnia, następnie nakręcamy na butelkę, którą ustawiamy i zabezpieczamy tak, aby się nie przewróciła.

6. Drugą butelkę razem z całą nakrętką zostawiamy sobie na tzw. podmienianie. Czyli jak przyjdziemy po sok z brzozy, to po prostu delikatnie odkręcamy nakrętkę z wężykiem i podmieniamy pełną butelkę na drugą pustą, zakręcając całą nakrętką do transportu. I teraz nic tylko czekać na upragniony sok. Można pozyskać w ten sposób nawet ok 10 litrów soku na dobę z dużego drzewa odpowiednio nawierconego i z właściwie, ciasno wciśniętym wężykiem, aby sok nie wypływał obok wężyka po pniu.

Po zakończeniu pobierania soku otwór zatykamy odpowiednio do niego dopasowanym kawałkiem ostruganej z kory gałązki brzozowej, która ułatwi jego zarośnięcie i zatamuje resztki wypływającego soku. Jednak jak tylko wybiją pierwsze listki na drzewie sok przestanie już płynąć. Jeżeli sok jest klarowny to właśnie zaczyna się na niego sezon, natomiast lekko mętny sok świadczy, że niebawem skończy płynąć. ?

Dlaczego sok z brzozy mętnieje ?

Moja metoda zbierania jest wypróbowana od wielu już lat i się sprawdza na jednym drzewie. Oczywiście napewno słyszeliście o zbieraniu soku ze złamanych gałązek brzozy, i taka metoda także działa, choć jest trochę chaotyczna jak dla mnie. Jest też metoda nacinania pnia brzozy siekierą, ale jak dla mnie nie bardzo się sprawdza, poza tym sok spływa w niekontrolowanych warunkach (owady śmiecie kurz etc.)

Ciekawostka :

Osobiście obserwowałam jak pszczoły korzystają z soku z brzozy na ściętym zimą pniu brzozy z którego mocno płynął sok. Niesamowity widok. Życzę Wam udanych zbiorów. Spieszcie się, bo sok płynie jedynie do czasu, aż na gałęziach pojawią się pierwsze listki. Gdybyście mieli pytania, piszcie lub kontaktujcie się pod numerami sklepu MojaNatura.pl. Pozdrawiam, Agnieszka Wielopolska

Udostępnij Znajomym :

Dodaj odpowiedź

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie opublikowany)
   WWW: (adres strony http://)
* Komentarz:
Kod obrazka