Kategorie Bloga

Kategorie

Zioła ojca Klimuszko - Właściwości i zastosowanie w ziołolecznictwie

    Produkty MojaNatura.pl    0 komentarzy
Zioła ojca Klimuszko - Właściwości i zastosowanie w ziołolecznictwie
Wróćmy do ziół. Przesłanie Ojca Klimuszki zawsze aktualne. "Panu doktorowi Edwardowi Wawrzyniakowi za Jego wielostronną pomoc w przygotowaniu niniejszej pracy, składam stokrotne podziękowanie". Tymi słowami zaczyna Ojciec Andrzej Czesław Klimuszko swoją najbardziej znaną publikację, książkę którą musi przeczytać każda osoba w Polsce, która interesuje się ziołolecznictwem.

"Wróćmy do Ziół" można znaleźć w każdym niemal antykwariacie. Pierwsze wydanie tej książki liczyło bagatela 130 tysięcy egzemplarzy i pojawiło się na rynku w roku 1985 pięć lat po śmierci autora. Wydań tej książki było z pewnością trzy, a następnie w roku 2015 została ona odnowiona z tytułem "Wróćmy do Ziół Leczniczych" w nakładzie który wydawca nie ewidencjonuje ale z pewnością znowu co najmniej 100 tysięcy egzemplarzy. Tak więc można uznać że jest to publikacja która znajduje się w co 10 tym polskim domu. Kolejna fantastyczna publikacja Ojca Klimuszki to również Sposób na Zdrowie.

Klimuszko pisze w niej w rozdziale o Racjonalnym Odżywianiu się, krótkie i dosadne zdanie: "Sens racjonalnego odżywiania się obejmuje dwa główne pojęcia: jakość i ilość pokarmów." Wie o tym z pewnością niemal każdy dietetyk jednak mało który umie przekazać to w tak prosty i zwięzły sposób.

Zbigniew Kozłowski dla uczczenia 20 rocznicy śmierci Ojca Klimuszko opublikował trzy rękopisy notatek dotyczących ziołolecznictwa które otrzymał w spadku od Ojca Klimuszki. Moja Widzenie Świata, które jest wydającym się początkowo niezwartym zlepkiem notatek daje ogromną porcję wiedzy zebranej przez długie lata przez Klimuszkę.

W publikacji tej znajdujemy zagadkowy zapis o balsamie nazywanym Krwią Gór czyli MUMIO. Dziś znamy ten specyfik stosowany i znany zarówno w kosmetyce jak i suplementacji, ale wówczas zapisy Klimuszki na jego temat były swoistą nowinką. Mumio Klimuszko opisał dość szczegółowo podając zarówno genezę jego pochodzenia jak i możliwe zastosowanie, które dość dokładnie uzasadnił. Wskazał zastosowanie substancji zarówno w leczeniu chorób naczyniowych, problemów skórnych , stawów. Klimuszko jasno wskazał na zależność pomiędzy zawartością mikroelementów i pierwiastków śladowych w mumio a stanem organizmu wynikającym z ewentualnych ich braków.

Kim był ojciec Klimuszko?

o. Klimuszko to Franciszkanin, myśliciel, jasnowidz, wizjoner, zielarz, opierający swoją wiedzę zarówno o zdobyte doświadczenia jak i swoje sny i widzenia.

Przez bardzo wiele lat Klimuszko rozwijał swoje umiejętności i wiedzę na temat ziołolecznictwa. W niepoznany sposób potrafił on łączy zioła w swoje opisane w kilku publikacjach skuteczne mieszanki ziołowe. Dobierał je dla każdego zgłaszającego się chorego. Według osób które go znały dzięki posiadanej wiedzy a także intuicji czuł, jakie zioła powinny się znaleźć w mieszance dla danej osoby i jej schorzenia. Doświadczenia i przemyślenia Klimuszki były przez niego spisywane i uzupełniane obserwacjami dotyczącymi działania w poszczególnych przypadkach.

Kolejno wydawał on swoje przemyślenia i receptury w postaci broszurek i książek. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem i były rozchwytywane przez czytelników. Klimuszko był bardzo popularny i bez przerwy przybywali do niego nowi pacjenci co cały czas wpływało na zdobywanie przez niego bagażu doświadczeń. Praktyki Ojca Klimuszko spotykały się z publiczną krytyką znanych osób takich jak na przykład Jerzy Urban czy Ludwik Kern. Nazywano go szarlatanem.

Właściwości ziół o.Klimuszki

Ojciec Klimuszko znając właściwości ziół najczęściej komponował je we wszelakie mieszanki dedykowane na różne schorzenia. Zasadą było to, że zawsze mieszanki ziołowe Ojca Klimuszki składały się z nieparzystej ilości składników. Dla przykładu mieszanka na trawienie składała się z siedmiu dziewięciu lub 11 składników wśród których zazwyczaj znajdowały się Korzeń Mniszka Lekarskiego, Liść Melisy i Liść pokrzywy.

Mieszanki Ojca Klimuszki przeciw Zaparciom z kolei w swoim składzie zawierały Korę wierzby, Kwiat ślazu który dzięki zawartym w nim śluzom miał osłonić ścianki żołądka, oraz ziele dziurawca. Sposób w jaki Klimuszko komponował swoje mieszanki często przygotowywane dla konkretnych pacjentów indywidualnie, pod rozpoznane przez niego schorzenia był znany wyłącznie jemu. W swojej książce zioła na Dnę moczanową nazywał on mieszanką na kamicę moczanową. Zioła Klimuszki na guzy odbytnicze czyli Hemoroidy zawierały w składzie Ziele Tasznika, Ziele Krwawnika, Ziele rdestu ostrogorzkiego, Korę kruszyny. Co daje się zauważyć całkowita ilość ziół których używał do mieszanek nie przekracza chyba 50 pozycji.

Daje się też zauważyć fakt że dobierając zioła do kompozycji wystarczały mu w większości przypadków składniki które mógł znależć w bliskiej opolicy. W ówczesnych czasach zioła można już było kupić w sklepach zielarskich i aptakach i bardzo dobrze działały punkty skupu ziół należąće do Herbapolu. Ta państwowa wówczas firma miała swoje dość duże punkty w większości dużych miast w Polsce a zakłady konfekcjonujące między innymi w Krakowie, Lublinie, Poznaniu czy Wrocławiu.

Klimuszko był zdecydowanym zwolennikiem łączenia ziół w mieszanki dedykowane konkretnym schorzeniom. W jego publikacjach pojawiły się mieszanki na tak specyficzne schorzenia jak na przykład mieszanka na Łuszczycę Klimuszki zawiera 11 ziół po 50 gr każdego z nich.

Oto jej skład:

 1. Liść Bobrka Trójlistnego
 2. Liść pokrzywy
 3. Korzeń Arcydzięgla
 4. Korzeń Arcydzięgla
 5. Korzń Łopianu
 6. Korzeń Lukrecji
 7. Kłącze pięciornika
 8. Ziele Drapacza Lekarskiego
 9. Ziele Skrzypu Polnego
 10. Kwiat Bratka Polnego (Fiołka Trójbarwnego)
 11. Ziele Poziomki
 12. Ziele rdestu ptasiego

Mieszanka na odchudzanie Klimuszki składa się z:

 1. Morszczyn pęcherzykowaty
 2. Kora Kruszyny
 3. Korzeń Mniszka Lekarskiego
 4. Korzeń Wilżyny
 5. Korzeń Lubczyka
 6. Znamię Kukurydzy
 7. Strąk Fasoli
 8. Ziele skrzypu polnego
 9. Liść szałwii
 10. Ziele srebrnika
 11. Ziele Krwawnika

Wszystkie po 50 gr.

Zioła Klimuszki czy zioła Ojca Sroki?

Składy mieszanek Klimuszki i Sroki istotnie różnią. A opinie na temat ziół zarówno ojca Klimuszko jak i opinie na temat ziół ojca Sroki ( https://mojanatura.pl/64-produkty-ojca-grzegorza ) są bardzo podzielone.

Gdzie najlepiej Kupić zioła Ojca Klimuszki?

Każdy kto zastanawia się gdzie kupić jego zioła ma do wyboru zarówno gotowe mieszanki ziołowe Eldex Medical jak też może skorzystać z ziół pojedynczych i stworzyć mieszankę według receptury Ojca Klimuszko. Ceny ziół nie są wysokie, a wiele z nich z powodzeniem można zebrać samemu. Więcej produktów zielarskich o. Klimuszko znajdziesz w naszym sklepie - https://mojanatura.pl/65-ziola-ojca-klimuszki

Zastosowanie Ziół Ojca Klimuszki

W przypadku stosowania typowych naparów ziołowych , które Klimuszko zalecał w niemal każdym schorzeniu efekty stosowania zazwyczaj pojawiają się po jakimś czasie. Przygotowanie odwaru ziół według Klimuszki polegało na wzięciu kopiastej łyżki stołowej odpowiedniej mieszanki i zalaniu ją szklanką wody. Zalecał picie 3 szklanek dziennie.

Pisał także że w czasie leczenia ziołami często w czwartym lub piątym dniu może nastąpić pogorszenie a nawet ból. Nie należy wtedy przerywać kuracji , bo jest to reakcja świadcząca o tym że coś się w naszym organiżmie dzieje i kuracja przebiega prawidłowo.

Klimuszko był zwolennikiem mieszanek ziołowych czemu dał wyraz w swoich recepturach. We Wróćmy do ziół napisał : Wdzięczność winni jesteśmy tym, którzy wypuścili na rynek gotowe mieszanki ziołowe. Są to kompozycje prawidłowo złożone i można ich używać bez żadnych wachań. Natomiast karygodnym stał się fakt sprzedaży w aptekach tzw. "Herbat" z jednego zioła na przykład Lipy lub Mięty. Jest to praktyka szkodliwa dla zdrowia. Na przykład picie naparu mięty (samej mięty) przez dłuższy czas prowadzi do uszkodzenia śluzówki żołądka i wątroby. Zwracał też uwagę że stosowanie mieszanek ziołowych przez długi czas należy przerywać na okres 10-15 dni.

W książce Wróćmy do Ziół Klimuszko przedstawia szereg schorzeń i przedstawia swoje składy mieszanek dedykowane tym schorzeniom. Znajdziecie w nich na przykład zioła na depresję, bezpłodność czy też na bardziej specyficzne schorzenia takie jak endometrioza.

W swoim doświadczeniu Klimuszko poza ziołami zwracał sczególną , a nawet kluczową uwagę na datę urodzenia człowieka, na fakt gdzie i w jakich warunkach mieszkamy i jak się odżywiamy. Już wówczas pisał o zdrowej żywności i konserwantach w produktach spożywczych.

Dziś zgłębiajac wiedze na temat fitoterapii na uczelniach odbywają się wykłady poświęcone tematyce Klimuszki.Efekty leczenia ziołami przez O. Klimuszkę przeszły wszelkie oczekiwania. Jego działalność to pasmo niekończących się sukcesów.Wiedza o Nim i jego receptury oprócz walorów praktycznych niesie ze sobą wartość dodaną , uczy nas szacunku i miłości do przyrody. Wzorem O. Klimuszki szukajmy z nią kontaktu bo znajdziemy w niej radość życia,tchnie w nas energię oraz przywróci nam siły witalne. Wracajmy zatem do ziół wzorem Mistrza.

Udostępnij Znajomym :

Dodaj odpowiedź

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie opublikowany)
   WWW: (adres strony http://)
* Komentarz:
Kod obrazka