Kategorie Bloga

Główna

Pierzga w miodzie 400g DUTKOWIAK

0000003596

Zapytaj o produkt
Dostępność produktu:

Dostępny

39,50 zł

Więcej informacji

Pierzga w miodzie

Pierzga to nic innego jak pyłek kwiatowy zmagazynowany przez pszczoły w plastrach. Po zebraniu i dostarczeniu do ula pyłku pszczoła miesza go z wydzieliną gruczołów ślinowych i niewielką ilością miodu, następnie umieszcza to wolnej komórce plastra, ubija główką i pokrywa warstą miodu. Zabiegi te prowadzą do powstania warunków beztlenowych i procesu fermentacji mlekowej. Można pokusić się o porównanie - pyłek kwiatowy i pierzga to tak jak kapusta świeża i kiszona. W wyniku działania enzymów zawartych w ślinie pszczół zachodzi rozkład białek do peptydów i aminokwasów, wielocukrów na cukry proste. Pierzga w stosunku do pyłku staję się produktem łatwiej strawnym i przyswajalnym . W opnii konsumentów zyskuje pod względem smakowym.

Zarówno pyłek jak i pierzga to produkty niezbędne w rozwoju rodziny pszczelej. Pierzga szczególnie cenna jest w okresie przed wiosennym, kiedy niskie temperatury uniemożliwiają loty pszczół, w przyrodzie dodatkowo brakuje pyłku a potrzeby rodziny na skutek jej rozwoju rosną. Pierzga jest pokarmem białkowym, niezbędnym dla młodych pszczół produkujących mleczko /karmiących czerwiącą matkęi kilkudniowe larwy/. Brak pyłku i pierzgi w ulu prowadzi do słabego rozwoju rodzin i chorób pszczół.

Pierzga i pyłek kwiatowy mają zbliżony skład chemiczny. W pierzdze na skutek działania enzymów i fermentacji wzrasta poziom cukrów prostych, aminokwasów, nienasyconych kwasów tłuszczowych /NNKT/, kwasu mlekowego, witamin. Działnie pierzgi i pyłku kwiatowego również wykazuje analogię.

Zaleca się ją w przypadku :

niedokrwistości;

cukrzycy;

choroby jelit;

choroby nadciśnieniowej;

stanów wyczerpania psychicznego i fizycznego;

braku łaknienia;

chorób układu moczowego i prostaty;

Mimo niekwestionowanych walorów zdrowotnych pierzgi i zapotrzebowania rynku niewiele pasiek pozyskuje ten produkt. Związane jest to koniecznością ponoszenia wysokich nakładów pracy niszczeniem plastrow, ręcznym oczyszczaniem z drobin woskowych, ogólnie dość dużym kosztami w całym procesie technologicznym/ maszyna do pozyskiwania, mrożenie, dodatkowa wymiana plastrów, pracochłonność/

Skład:

20% pierzga 80% miód

Zawartość:

400g

Producent:

DUTKOWIAK

Opinie

Napisz opinię

Pierzga w miodzie 400g DUTKOWIAK

Pierzga w miodzie 400g DUTKOWIAK

Napisz opinię

Produkty powiązane