Brak produktów
Podane ceny są cenami brutto
5902587000952
Zapytaj o produktDostępny
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności: 2016-01-18
Złoże natury sprzed 250 mln lat – Kłodawska Sól kamienna bez dodatków, to klasyczna przyprawa znana od wielu lat. Solą kłodawską poprawimy smak potraw, doskonale i naturalnie zakonserwujemy żywność, posłuży nam jako dodatek do zup, ryb mięs, sosów i przetworów domowych. To minerał o wysokim stopniu czystości, zawierający źródło naturalnie występujących „pierwiastków życia”, czyli mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jako jedna z niewielu soli dostępnych na rynku, sól kłodawska niejodowana, nieoczyszczona o wysokim stopniu czystości nie zawierająca w swym składzie E 536 (żelazocyjanek potasu K4Fe(CN)6), jak również jodku potasu KI. Jej przystępna cena sprawia, że dosłownie każdy może mieć tak szlachetny produkt w swoim domu.
Sól spożywcza Kłodawska dostępna w naszym sklepie internetowym jest całkowicie naturalną mineralną skałą, wydobywaną w tradycyjnej, działającej kopalni, z pokładów zalegających na głębokości około 700m. Pokłady te pochodzą z odparowania prehistorycznego morza w epoce cechsztynu czyli około 250 mln lat temu.
Niewiele jest w naszej rodzimej, polskiej kuchni produktów spożywczych, które wyróżniałyby się swoistą kulinarną odrębnością i wyjątkowością. Sól Kłodawska jest tu ciekawym wyjątkiem, gdyż jako jedna z niewielu, posiada doskonałe właściwości kulinarne i zdrowotne. Co warto na jej temat wiedzieć?Po pierwsze to, że w rodzimej kuchni jest ona niedoceniona. Często nabywamy sól himalajską (zawierającą znacznie więcej żelaza), przy czym nie szukamy bliższych, a zarazem alternatywnych produktów. Niniejszy artykuł ma to zmienić!
Sól Kłodawska to niejodowana sól spożywcza. Jej cechą charakterystyczną jest to, że... nie jest ona oczyszczania chemicznie. Dzięki temu zachowuje swój oryginalny i wyjątkowy smak, a także - posiada mnóstwo składników odżywczych. Sól z Kłodawy wykorzystywana jest przede wszystkim w zwykłych gospodarstwach domowych.
Stosuje się ją jako typową przyprawę, ale też w roli doskonałego środka do konserwacji żywności.Ostatnimi laty na rynku produktów spożywczych pojawiła się również sól z Kłodawy jodowana, aczkolwiek to jej niejodowana odmiana zyskała największą popularność. W sprzedaży są też inne odmiany tejże soli, różniące się między sobą średnicą ziaren. Skład chemiczny każdej z tych odmian jest dokładnie taki sam.
Sól kamienna z Kłodawy posiada wiele właściwości. Roztwór soli z wodą ma charakter antybakteryjny, dzięki czemu można go stosować m.in. do płukania gardła lub zatok (np. w przypadku wystąpienia ich stanów zapalnych). Poza tym sól Kłodawska może być stosowana przy chorobach reumatycznych i autoimmunologicznych. Odgrywa ona ogromną rolę również w procesie walki ze schorzeniami tarczycy i obrzękami (właściwości hipertoniczne). Oczywiście można ją wykorzystywać również do gotowania pysznych zup, które - dzięki niej - posiadają znacznie więcej dobroczynnych składników odżywczych.
Rzecz jasna właściwości soli kamiennej nie ograniczają się wyłącznie do kwestii żywieniowych. Można ją wykorzystać (w kuchni) chociażby do zaostrzenia sztućców (wkładamy je na pół godziny do słabego roztworu soli), czy też do... spowolnienia stygnięcia gorącej wody (np. w termoforze). Kłodawska sól sprawdzi się również jako środek czyszczący. Chlorek sodu może tworzyć substancję oziębiającą, pod warunkiem, że połączy się go z lodem. Temperatura takiego roztworu może spaść nawet poniżej - 20 stopni Celsjusza.
Jak na klasyczną sól kamienną przystało, dominującym składnikiem soli Kłodawskiej jest oczywiście chlorek sodu, który stanowi aż 97 procent jej masy. Na pozostałe 3 procent masy składają się substancje nierozpuszczalne w wodzie (1.5 procent), jodek potasu (1 procent) i woda, która stanowi zaledwie 0.5 procent substancji. Skład soli Kłodawskiej nie jest zależny od czynników zewnętrznych.
Wydobywa się ją tylko z jednej kopalni soli (w Kłodawie) i to od końca lat czterdziestych ubiegłego wieku. Dlatego odkąd zagościła ona na polskich stołach, jej skład chemiczny pozostaje bez zmian.Uwaga! Sól z Kłodawy posiada w swoim składzie śladowe ilości niektórych, ważnych dla ludzkiego zdrowia pierwiastków. Są to między innymi żelazo, magnez, cynk, potas i jod. Niestety ich zawartość jest zbyt mała, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu. Warto wspomnieć, że dostępna jest również Sól Kłodawska Różowa, która charakteryzuje się wyższą zawartością pewnych związków.
Sól Kłodawska kamienna ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Można ją wykorzystać m.in. do przyprawienia potraw, ale nie tylko. Równie dobrze sprawdza się ona np. podczas wypieku chleba, gdzie równoważy działanie drożdży. Wykorzystuje się ją również do przygotowywania przetworów domowych, kiszonek a nawet w procesie peklowania. Jeśli chodzi o wspomniane wcześniej kiszonki, to sól tą można wykorzystać nie tylko w procesie przygotowywania kiszonej kapusty lub ogórków, ale też... buraków, które ostatnio są coraz częściej spotykane w sklepach ze zdrową żywnością.
Dawniej sól kamienna była wykorzystywana w procesie konserwowania żywności, a zwłaszcza mięsa. Jest to możliwe dzięki jej antybakteryjnym właściwościom. O wartości soli w kuchni świadczą... czasy starożytne. Nie jest bowiem tajemnicą, że Rzymianie wypłacali swoim żołnierzom żołd właśnie w postaci tej niezwykłej przyprawy. Należy też pamiętać, że dodanie soli kamiennej do zup nie jest tylko związane z ich przyprawieniem, ale też z zatrzymaniem procesu utraty substancji odżywczych przez warzywa znajdujące się w zupie.Wracając do kiszonek, to charakteryzują się one doskonałymi właściwościami zdrowotnymi.
Mało kto wie, że:- są one naturalnym probiotykiem wspierającym procesy zachodzące w układzie pokarmowym; jest to możliwe ze względu na fakt, że w ich składzie znajduje się mnóstwo kwasu mlekowego, który jest źródłem bakterii znajdujących się w naszych jelitach,- wspierają one procesy odpowiedzialne m.in. za spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej, dzięki czemu jedząc kiszonki zwyczajnie chudniemy,- kiszonki stabilizują poziom cukru we krwi, odciążając w ten sposób trzustkę i cały układ pokarmowy,- wspierają one procesy odpowiedzialne za usuwanie blaszek miażdżycowych; kiszonki można zatem potraktować jako swoiste "narzędzie" do zapobiegania miażdżycy i do poprawy funkcjonowania układu krwionośnego,- to właśnie kiszonki dostarczają mnóstwo witamin, takich jak B, E i K; poza tym są one źródłem wielu mikroelementów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
1. Jak przyrządzić kiszone buraki?
Proces kiszenia buraków rozpoczynamy od umycia i obrania buraczków. Gdy są one już odpowiednio przygotowane, należy je pokroić na cienkie plasterki. Należy zwrócić uwagę, by poszczególne plastry były rzeczywiście bardzo cienkie, gdyż dzięki temu proces kiszenia będzie zachodził znacznie sprawniej. Następnym krokiem jest przełożenie buraczków do szklanego słoja, w którym zostaną one zakiszone. Alternatywą może być standardowy, gliniany garnek. Gdy już wszystko zostanie przygotowane, to tak przygotowanego słoika należy wrzucić czosnek, listki laurowe, ziele angielskie i kilka ziarenek pieprzu.
Całość trzeba zalać roztworem wody i soli. Na koniec wszystko dokładnie i szczelnie zamykamy, po czym zostawiamy na około tydzień.Uwaga! Kiszenie powinno zachodzić w temperaturze pokojowej i w zacienionym miejscu. Jeśli w trakcie rozpoczęcia kiszenia zacznie zbierać się piana, to należy ją skrupulatnie zbierać.
2. Jak przyrządzić kiszone ogórki?
Proces przygotowania kiszonych ogórków rozpoczynamy od ich umycia i pionowego ułożenia w słoikach. Pamiętajmy, by wykorzystane w tym celu słoiki były odpowiednio oczyszczone i zdezynfekowane (najlepiej wrzątkiem). W międzyczasie należy obrać czosnek i chrzan. W każdym słoiku powinny się znajdować mniej więcej 2 - 3 ząbki czosnku i jeden kawałek chrzanu. Dla smaku warto też wprowadzić koper i liście wiśni lub czarnej porzeczki (maksymalnie
Jak przygotować zalewę do kiszonych ogórków?
Najlepiej, jeśli będzie jej około pół litra na jeden litrowy słoik. Wodę w odpowiedniej ilości należy zagotować a następnie wsypać do niej sól Kłodawską w ilości jednej, kopiastej łyżki na jeden litr wody. Po wlaniu wrzątku, słoiki muszą być natychmiast szczelnie zakręcane. Zalewy musi być wystarczająco dużo, by znajdujące się w niej ogórki były całkowicie zalane.Uwaga! Podczas zakręcania słoików zarówno górna ich krawędź jak i sama zakrętka powinny być wysuszone. Przez pierwsze 12 godzin wszystkie (jeszcze gorące) słoiki muszą być przykryte kocem. Po upływie tego czasu należy je odstawić do piwnicy.
Sól Kłodawska jest produkowana w Polsce, dzięki czemu można ją nabyć w większości polskich supermarketów. Produkt jest też dostępny w sprzedaży online, ale - ze względu na możliwość zakupienia podróbki - warto tu zachować szczególną ostrożność.Podsumowując, wyjątkowość tego produktu polega na jego naturalności. Podczas obróbki nie stosuje się żadnych chemicznych reakcji, a sam proces wydobycia przebiega w pełni naturalnie, to jest mechanicznie. Dzięki temu zachowuje ona swój niebagatelny smak, aromat i - przede wszystkim - posiada doskonałe właściwości zdrowotne.
Naturalna sól kamienna kłodawska najlepiej nadaje się do przetworów domowych, konserwowania, peklowania itd.
Ogórki umyć w zimnej wodzie oraz ciasno ułożyć we wcześniej przygotowanych słojach.
Do każdego słoja dodać 3 ząbki czosnku, kawałek korzenia chrzanu oraz łodygę kopru.
Zalewa: na każdy litr wody dodać 2 łyżki soli kamiennej (4-5 dag).
Całość zagotować.
Gorącą zalewą zalać ogórki w słojach.
Słoje szczenie zamnkąć.
Życzymy smacznego :)
W Naszym sklepie znajdziecie Sól Kłodawską w najniższej cenie. Zamawiając ją oczywiście do paczki można dołożyć dowolny produkt z asortymentu polecanego przez sklep MojaNatura.pl Sól Kłodawska - cena jest atrakcyjna, więc wiesz już, gdzie kupić. Można też kupić sól kłodawską na allegro czy też ceneo ale w naszym sklepie zakupy można zapakować do jednej paczki. :-)
NaCl - 97% min
Części nierozpuszczalne w wodzie – 1,5%max
Nie zawiera E 536 (żelazocyjanek potasu K4Fe(CN)6 )
Zawartość:
1100g ( 1,1 kg)
Producent:
Kopalnia Soli "Klodawa" S.A.